Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry, w skrócie AZS to dolegliwość, która pojawia się u osób cierpiących na różnego rodzaju alergie. Objawia się przede wszystkim suchą, łuszczącą się skórą, która powoduje nieprzyjemne dolegliwości.

Gdy skóra ma uszkodzony płaszcz lipidowy, staje się sucha, mocno swędzi, a drapanie nie poprawia jej kondycji – wręcz przeciwnie, im więcej będziemy drapać, tym skóra będzie bardziej swędziała. Atopowe zapalenie skóry może w równym stopniu dotyczyć dzieci i dorosłych, a potęgują je różne czynniki. U jednych osób może to być zimno, u drugich natomiast kontakt z czynnikami uczulającymi i drażniącymi, a także spożywanie zakazanych, czyli uczulających produktów. Skóra, która jest podrażniona, przestaje być bariera ochronną dla naszego organizmu – zwiększa ryzyko wnikania bakterii, wirusów i innych drobnoustrojów z otoczenia.

Dbaj o prawidłowy poziom natłuszczenia

Na atopowe zapalenie skóry nie ma lekarstwa, można jedynie łagodzić jego objawy lub działać profilaktycznie. Przede wszystkim – konieczne jest dbanie o prawidłowe nawilżenie i natłuszczenie skóry. W tym celu warto używać profesjonalnych, bezzapachowych balsamów czy kremów dostępnych w aptekach. Drogeryjne produkty zwykle pełne są substancji zapachowych i drażniących, a skóra po ich zastosowaniu może wyglądać dużo gorzej niż przed smarowaniem. Świetnym sposobem na natłuszczenie skóry są naturalne tłuszcze – oliwa z oliwek, olej kokosowy czy olej z czarnuszki. Mają one mnóstwo cennych substancji odżywczych, wspomagają odbudowanie płaszcza lipidowego skóry.

Wzmocnij skórę od wewnątrz

Kondycję skóry atopowej można tez wzmocnić od zewnątrz, spożywając olej z wiesiołka czy olej z czarnuszki. Można je po prostu pić po łyżeczce dziennie lub dodawać do potraw. Można też kupić gotowe preparaty w postaci kapsułek wypełnionych olejem. Regularne stosowanie w krótkim czasie pozwala zauważyć efekty. Osoby z AZS powinny jednak pamiętać, że o skórę należy szczególnie dbać także wtedy, gdy wszelkie negatywne objawy ustąpią. Im lepiej będzie ona natłuszczona, tym mniej będzie narażona na podrażnienia i łuszczenie.