Farmakologia

W obecnych czasach poradnie kardiologiczne przeżywają prawdziwe oblężenie. Coraz więcej zgłasza się tam ludzi, którzy cierpią na wszelkiego pochodzenia choroby serca, spośród których najczęściej rozpoznawalną i diagnozowaną jest choroba wieńcowa.

Choroba wieńcowa to nic innego jak niedokrwienie mięśnia sercowego. Historia choroby sięga już czasów starożytnych, jednak wtedy z oczywistych powodów leczono ją w zupełnie inny sposób niż obecnie. Największe ryzyko zachorowań przypada na mężczyzn po 45 roku życia oraz kobiety po 55 roku życia. Choroba wieńcowa dotyczy zaburzeń wymiany tlenu. Serce nieraz potrzebuje większej ilości tlenu niż ta, którą dostarcza organizm. Główną przyczyną choroby wieńcowej jest miażdżyca. Objawia się ona niedrożnością tętnic wieńcowych, na ściankach których osadzają się blaszki lipidowe, powszechnie znane jako cholesterol.

Do zaistnienia choroby wieńcowej przyczynia się nieodpowiednia dieta, która jest właściwie przyczyną także wielu innych schorzeń. Lekarze alarmują też o zwiększenie dziennej dawki ruchu, gdyż aktywny sposób spędzania wolnego czasu wzmacnia organizm i zapobiega wielu chorobom. Na chorobę wieńcową często zapadają palacze, nikotyna ma bowiem bardzo zgubny wpływ na działanie organizmu. Bardzo duże znaczenie mają też uwarunkowania genetyczne – jeśli ktoś z rodziny cierpi na tę chorobę, istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że może dotknąć ona innych członków rodziny. Leczenie jest długotrwałe i wymaga regularnego zażywania produktów farmakologicznych.