Nadwaga

Spacerując ulicami można zauważyć jak wiele osób zmaga się z nadwagą. Na otyłość zapada ogromna liczba ludzi, jednak jej przyczyny mogą być różne. Wielu z nas może myśleć, że nadprogramowe kilogramy pojawiają się wyłącznie wtedy, gdy objadamy się posiłkami popijając kolą. Tymczasem podłoże może być zupełnie inne.

Owszem, zbilansowana dieta to podstawa na utrzymanie szczupłej sylwetki. Nie zaszkodzi też porcja aktywności na świeżym powietrzu, która poprawia metabolizm i wspomaga układ odpornościowy. Przyczyną otyłości mogą być uwarunkowania genetyczne. Choć takie przypadki nie zdarzają się często, osoba otyła ze względu na geny nigdy nie będzie w stanie osiągnąć masy ciała, z której będzie zadowolona. Przy podejmowaniu terapii w leczeniu otyłości warto też sprawdzić czynniki psychologiczne. Lekarze twierdzą, że to właśnie zaburzenia na tle nerwowym mogą powodować przyrost wagi i doprowadzić do utraty kontroli nad ilością przyjmowanych posiłków.

Nadmiernie nagromadzona tkanka tłuszczowa powoduje znaczny spadek pewności siebie, a także sposobu, w jaki osoba postrzega siebie samego. We współczesnych czasach problemom takim można zaradzić za pomocą skalpela, jednak operacyjne zmniejszenie masy ciała nie zawsze korzystnie odbija się na zdrowiu. Z otyłością należy konsekwentnie walczyć, gdyż prowadzi ona do wielu niebezpiecznych chorób, takich jak cukrzyca, choroby wieńcowe, a także problemy z kręgosłupem oraz kłopoty skórne. W trosce o własne zdrowie należy w miarę możliwości nie dopuścić do przyrostu wagi, a pozwoli to uniknąć serii nieprzyjemnych chorób.