Nie lecz się na własną rękę

Wiele osób chodzić do lekarza po prostu nie lubi, dlatego wolą leczyć się na własną rękę niż stać w kolejkach w poczekalniach. Niestety, nie zawsze jest to dobry pomysł i bardzo często, zamiast sobie pomóc, możemy poważnie zaszkodzić.

 

W domowym leczeniu często sięgamy po metody naszych babć. Pijemy zioła, stosujemy okłady, jemy czosnek czy pijemy sok z cytryny. Leczenie na własną rękę jest skuteczne, jeśli dopadnie nas zwykłe przeziębienie. Wtedy nie trzeba iść do lekarza, by usłyszeć oczywistą diagnozę – wystarczy zadbać o większą ilość witamin w diecie, picie dużych ilości płynów i wygrzanie się w łóżku, a dolegliwości szybko ustąpią. Niestety, równie często, jak przeziębienia, leczymy też poważniejsze dolegliwości. Korzystamy nie tylko z domowych metod, ale też z szerokiej gamy leków czy suplementów diety, którymi możemy sobie zaszkodzić.

 

Uśmierzanie bólu nie leczy jego przyczyny

Często popełnianym błędem jest nadmierne łykanie środków przeciwbólowych. Gdy cierpimy na bóle głowy, bóle pleców, czy bóle brzucha, łykamy tabletkę i ból ustępuje. Jednak w ten sposób likwidujemy wyłącznie objaw choroby, a nie jej przyczynę. Jeśli pojawia się ból, jest on znakiem, że coś się dzieje w organizmie i warto to skonsultować z lekarzem. Dotyczy to przede wszystkim osób, które na środkach przeciwbólowych potrafią żyć przez wiele tygodni, zagłuszając ból, podczas gdy wewnątrz organizmu choroba może rozwijać się w najlepsze.

 

Nadmiar witamin też może szkodzić

Szkodliwe może być też leczenie na własną rękę niedoborów witamin czy minerałów. Bez badań krwi ciężko jest stwierdzić, czy brakuje nam żelaza, wapnia, magnezu czy potasu. Diagnozujemy się na podstawie kilku objawów i zaopatrujemy w przeróżne suplementy diety, napakowane witaminami. W ten sposób szybko możemy doprowadzić do sytuacji, gdy którejś witaminy czy jakiegoś minerału będzie za dużo. A nadmiar też może szkodzić i powodować rozregulowanie gospodarki wewnętrznej naszego organizmu. Na własną rękę nie warto więc się leczyć – sięganie po naturalne sposoby czy suplementy nie jest niczym złym pod warunkiem, że najpierw skonsultujemy dolegliwości ze specjalistą.