Nietolerancja pokarmowa  

Jedzenie może leczyć, ale też może szkodzić, szczególnie osobom, które zmagają się z nietolerancją pokarmową. Jedynym sposobem na poprawienie sobie komfortu życia jest w takim przypadku unikanie tych pokarmów, które powodują dolegliwości.

 

Nietolerancja pokarmowa jest pod wieloma względami zbliżona do alergii i podobnie jak alergia może objawiać się na wiele sposobów. Czasem są to reakcje alergiczne w postaci zmian skórnych, a dużo częściej – objawy ze strony układu pokarmowego. Bóle brzucha, nudności, wzdęcia, zaparcia czy biegunki to bardzo często znak, że zjedliśmy coś, czego jeść nie powinniśmy. Nietolerancja pokarmowa bardzo często może powodować także dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak duszności czy problemy z oddychaniem. Jest to dość niebezpieczne, dlatego osoby, które reagują na szkodliwe produkty właśnie w taki sposób, powinny bezwzględnie wyeliminować je z diety. Najczęściej występująca nietolerancją pokarmową jest nieprzyswajanie laktozy lub glutenu. Osoby, które mają problem z przyswajaniem tych produktów, a jednak je spożywają, muszą liczyć się z przykrymi konsekwencjami.

 

Eliminuj metodą prób i błędów

Czasami nietolerancja pokarmowa jest trudna do namierzenia, szczególnie jeśli spożywamy dania złożone z wielu składników. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest bardzo dokładne obserwowanie swojego organizmu i ewentualne wykluczanie z diety tych produktów, które niekoniecznie nam służą. Przyczyn nietolerancji pokarmowych może być wiele, jednak są one zbliżone do tych, jakie występują przy alergii – duże znaczenie mają kwestie dziedziczne, zanieczyszczenie środowiska, zwłaszcza metalami ciężkimi, czy spożywanie wysoko przetworzonej, a co za tym idzie – pełnej chemii i konserwantów żywności. Nietolerancji pokarmowej nie da się wyleczyć. Jedynym sposobem jest więc po prostu unikanie tego, co nam szkodzi. Choć, jeśli nietolerancja jest wieloskładnikowa, może to być naprawdę trudne.