Olej z czarnuszki – panaceum na alergię  

Osoby cierpiące na alergię mogą, dla złagodzenia objawów, leczyć się za pomocą leków i maści, ale nie tylko. Sporo jest naturalnych produktów, które pomogą w pozbyciu się dolegliwości. Prawdziwym hitem jest wśród nich olej z czarnuszki.

 

Czarnuszka to niewielkie ziarenka, które z wyglądu przypominają zwykły mak. Mają jednak nieporównywalnie więcej właściwości zdrowotnych, a wytłaczany z nich olej można wykorzystać jako środek do zwalczenia alergii. Swoje wyjątkowe właściwości olej z czarnuszki zawdzięcza substancji o nazwie tymochinon – blokuje ona wydzielanie histaminy, czyli substancji odpowiedzialnej za wszelkie reakcje alergiczne – od pokrzywki, przez katar sienny, aż po duszności.

 

Stosowanie wewnętrzne

Aby pozbyć się objawów alergii, warto olej z czarnuszki po prostu pić. Wystarczy mała łyżeczka oleju, przyjmowana raz dziennie podczas któregoś z posiłków. Regularne stosowanie pozwala zaobserwować pierwsze efekty już po kilku tygodniach. Objawy alergii zdecydowanie tracą na sile nawet wtedy, jeśli jesteśmy narażeni na substancje alergenne. Olej z czarnuszki łagodzi katar sienny, łzawienie oczu i zapalenie spojówek na tle alergicznym, bóle głowy czy dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Warto go stosować także wtedy, jeśli mamy astmę o podłożu alergicznym. Po kilku tygodniach zażywania oleju z czarnuszki ataki duszności stracą zarówno na intensywności, jak i na częstotliwości. Olej można, oczywiście, nie tylko pić po łyżeczce, ale stosować do różnego rodzaju potraw. Najlepszy i najbardziej wartościowy jest olej zimnotłoczony i nierafinowany.

 

Stosowanie zewnętrzne

Olej z czarnuszki można też stosować zewnętrznie na skórę. Sprawdzi się na pokrzywkę, a także na atopowe zapalenie skóry, które bardzo często towarzyszy alergii. Smarowanie skóry olejem wzmacnia jej płaszcz lipidowy, a substancje przeciwzapalne łagodzą podrażnienia i niwelują swędzenie. Skóra staje się nie tylko ładniejsza, lepiej ukrwiona i bardziej elastyczna, ale też mniej podatna na alergeny kontaktowe.