Regularne badania – ważny element profilaktyki

Nie wszystkie choroby przebiegają objawowo – wiele z nich przez wiele lat może rozwijać się w ukryciu. To dlatego bardzo ważnym elementem profilaktyki są regularne badania, które pozwalają na wykrycie wielu chorób w takim ich stadium, gdy są jeszcze łatwe do wyleczenia.

Wiele osób unika lekarza jak ognia i wybierają się do niego dopiero wtedy, gdy uciążliwe objawy czy dolegliwości utrudniają codzienne funkcjonowanie. Wcześniej działają w myśl zasady, że jakoś to będzie – łykają środki przeciwbólowe lub inne i tak starają się funkcjonować. W rezultacie do gabinetu lekarskiego trafiają wtedy, gdy proces chorobowy jest już mocno rozwinięty. A przecież można tego uniknąć. Badania profilaktyczne zostały stworzone właśnie po to, by pomóc we wczesnym wykrywaniu wielu chorób. Co ważne, większość z tych badań można wykonać bezpłatnie w ramach ubezpieczenia w NFZ.

 

Warto badać się dla zdrowia

Jakie badania należy wykonywać regularnie? Co najmniej raz w roku warto zrobić pełną morfologię krwi wraz z oznaczeniem poziomu cukru oraz cholesterolu. Dzięki temu można wykryć nawet niewielkie nieprawidłowości i zacząć stosować działania profilaktyczne. Również raz w roku dobrze jest wykonać badanie moczu, by sprawdzić, czy nie ma w nim białka bądź krwi. Może to świadczyć o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu nerek.

Profilaktyka kobieca

Panie w ramach profilaktyki powinny co najmniej raz w roku odwiedzać ginekologa, a raz na dwa lata wykonywać cytologię. To jedno z najważniejszych badań, gdyż pozwala na wczesne wykrycie zmian w obrębie szyjki macicy, które mogą prowadzić do powstawania nowotworów. Równie istotne jest badanie piersi, które należy wykonywać samodzielnie. To najlepsza profilaktyka, jeśli chodzi o raka piersi.

USG, okulista, dentysta

Raz na kilka lat warto tez zrobić badanie USG narządów jamy brzusznej, które pozwala na ocenę stanu wątroby, trzustki, nerek czy dróg żółciowych. Regularnie warto też odwiedzać okulistę, szczególnie jeśli mamy problemy ze wzrokiem i nosimy szkła kontaktowe bądź okulary. Kolejna kwestia – to dentysta. Nie jest to, co prawda, miła i przyjemna wizyta, jednak warto odwiedzać stomatologa regularnie. Ocena stanu uzębienia czy naprawa drobnych ubytków jest niczym w porównaniu do leczenia poważnych zmian w obrębie zębów. Wtedy zdecydowanie będzie bardziej boleśnie, także dla naszego portfela.