Wrzody żołądka

Dokuczliwy ból żołądka, problemy po niektórych pokarmach oraz nasilenie objawów jesienią i wiosną? To mogą być wrzody żołądka, których przyczyn może być co najmniej kilka. Choroba wrzodowa powinna być jak najszybciej zdiagnozowana i leczona, gdyż objawy same nie ustąpią.

 

Wrzody żołądka mogą być powodowane przez bakterię helicobacter pylori, ale to niejedyna przyczyna. Rozwijaniu choroby wrzodowej sprzyja długotrwałe przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, picie zbyt dużych ilości kawy, nadużywanie alkoholu czy palenie papierosów. Jak widać na wrzody w dużym stopniu pracujemy sobie sami. Dolegliwości mogą też wzmagać się w sytuacjach stresowych, podczas silnego napięcia nerwowego czy wzburzenia emocjonalnego.

 

Jakie dolegliwości świadczą o wrzodach?

Wrzody żołądka to nic innego jak ubytki w błonie śluzowej ściany żołądka. Objawiają się bólem, zgagą, niestrawnością, wymiotami, wzdęciami, wymiotami, a także ogólnym zmęczenie. Jeśli wrzody umiejscowione są w żołądku, powodują dolegliwości bólowe około godziny po posiłku. Jeśli natomiast wrzód znajduje się w dwunastnicy, pojawiają się tak zwane bóle głodowe, rano aż do pierwszego posiłku. Osoby cierpiące na chorobę wrzodową żołądka mogą też widocznie tracić na wadze, co akurat w tym przypadku nie jest powodem do radości.

 

Jak leczyć wrzody żołądka?

Leczenie choroby wrzodowej żołądka jest uzależnione od ich przyczyny. Jeśli powodem jest bakteria, włącza się antybiotykoterapię. Bardzo ważna jest także prawidłowa dieta, która pozwala złagodzić objawy i poprawić komfort życia chorego. Należy przede wszystkim unikać alkoholu, kawy i mocnej herbaty oraz napojów gazowanych, a także bardzo tłustych i ostrych potraw. Zbyt mocno przyprawione dania mogą dodatkowo podrażniać uszkodzone ścianki żołądka i powodować ból. Bardzo ważne jest też spożywanie regularnych, ale niewielkich posiłków. Jeśli przez pół dnia nic nie jemy, kwas żołądkowy dodatkowo podrażnia uszkodzone miejsca w żołądku.