Wysoka gorączka u dzieci

Małe dzieci często gorączkują, co powoduje prawdziwą panikę i niepokój u rodziców. Tymczasem gorączka jest wbrew pozorom dobrym objawem, gdyż świadczy o tym, że układ immunologiczny dziecka pracuje prawidłowo i walczy z infekcją.

Wysoka gorączka nie zawsze jest powodem do obaw, ale zawsze stawia rodziców na nogi. Małe dzieci często chorują na tzw. trzydniówki. Jest to najczęściej spowodowane infekcją wirusową, z którą organizm malucha świetnie sobie radzi. Gorączka może towarzyszyć też wielu chorobom, takim jak infekcje układu oddechowego, angina, zapalenie gardła czy zapalenie oskrzeli. W takiej sytuacji raczej nie obejdzie się bez podania antybiotyku, który dość szybko przywraca prawidłową temperaturę.

Naturalne metody zbijania temperatury

Jeśli gorączka nie jest zbyt wysoka i oscyluje w okolicach 38 stopni, nie należy przesadzać z podawaniem maluchowi środków przeciwgorączkowych. Lepiej jest pozwolić dziecięcemu organizmowi na samodzielną walkę z infekcją. Gorączkujące dziecko powinno dużo pić – najlepiej małymi łyczkami, aby nie odwodniło się. Płyny nie powinny być ani zbyt ciepłe, ani zbyt zimne – najlepiej, aby miały temperaturę pokojową. Jeśli maluch nie chce nic jeść, nie zmuszaj go do tego. Dobrym sposobem na obniżenie temperatury jest tez robienie chłodnych okładów, nie tylko na czole – jak to jest popularnie przyjęte, ale też na nadgarstkach. Jeśli temperatura nie chce spaść, można też włożyć dziecko do wanny wypełnionej letnią, ale nie zimną wodą.

Gdy leki nie pomagają, jedź do lekarza

Gdy gorączka rośnie do niebezpiecznych wartości, trzeba dziecku podać środek przeciwgorączkowy. Wysoka gorączka może być dla malucha niebezpieczna. Jeśli temperatura utrzymuje się na wysokim poziomie przez co najmniej dobę i nie chce spaść pomimo zastosowania różnych środków, konieczna będzie wizyta u pediatry. Gorączka może mieć zupełnie niegroźną przyczynę, ale może też być symptomem poważnej choroby. W przypadku dziecka nie warto więc czekać aż przejdzie, tylko skonsultować się ze specjalistą.