Zapalenie korzonków

Nagły, ostry ból pleców, który sprawia, że nie możesz się wyprostować? To może być zapalenie korzonków. Jeśli pojawiło się raz, na pewno za jakiś czas powróci, a jeśli nie zmienisz swoich nawyków życiowych, wielokrotne zapalenie korzonków może przerodzić się w poważniejsze problemy, jak na przykład rwa kulszowa.

 

Zapalenie korzonków objawia się wyjątkowo silnym i ostrym bólem w różnych okolicach kręgosłupa – od odcinka szyjnego aż po odcinek krzyżowy. Czasem ból atakuje nagle, a czasem podczas gwałtownego ruchu czy próby podniesienia ciężkiego przedmiotu. Ból jest tak silny, że często nie można wykonać żadnego ruchu. Wiele osób, które dopada zapalenie korzonków, kładzie się do łóżka i leczy na leżąco. Tymczasem to błąd. Zapalenie korzonków jest efektem braku ruchu, długotrwałej siedzącej pracy, przez co plecy są mniej sprawne, a kręgosłup mało wyćwiczony. Podczas zapalenia korzonków należy, w miarę możliwości poruszać się, gdyż wtedy dolegliwości szybko ustąpią.

 

Najpierw wylecz, potem zapobiegaj nawrotom

Jeśli dopadło Cię zapalenie korzonków, sięgnij po niesteroidowe leki przeciwzapalne, które uśmierzą ból i ułatwią codzienne funkcjonowanie. Dobrym rozwiązaniem są też maści i żele przeciwbólowe, które warto stosować kilka razy dziennie. A gdy już dolegliwości ustąpią, warto zadbać o to, by więcej się nie powtórzyły. Dobrą profilaktyka przeciw wszelkim bólom pleców jest pływanie na basenie, które pozwala wzmocnić poszczególne partie pleców. Warto też zadbać o ruch, także podczas siedzącej pracy. Jeśli przez osiem godzin siedzisz za biurkiem, rób sobie częste, ale krótkie przerwy, wyciągaj się, wstań, żeby rozprostować kości. Wiele lat takiej pracy w bezruchu może poważnie odbić się na Twoim kręgosłupie, gdyż to właśnie podczas siedzenia musi on dźwigać największy ciężar. Jeśli odpowiednio wcześnie nie zadbasz o profilaktykę, po kilku latach problemy z kręgosłupem i plecami będą już na tyle rozwinięte, że trudne do wyeliminowania.